Vývoj dopravy na našem území byl spjat s vývojem dopravy v Evropě. Po pěší dopravě se začala využívat síla zvířat, zejména koní. Pro přepravu surovin (dřevo …) se využívala síla vodních toků. Pro naše území je tradiční vorařením a svoz dřeva z lesů pomocí koňských spřežení. Pohybovou energii plavidlům dodávala i síla větru. S využitím kola se hodně změnilo. Začaly se využívat koňské a volské spřežení na přepravu věcí i osob. Stavěly se nové zpevněné cesty zejména ve městech a jejich okolí.
Dalším velkým objevem byl vynález parního stroje v roce 1712 panem Thomasem Newcomen. Po tomto vynálezu věci nabraly rychlý spád. Parní stroje se začaly využívat v průmyslu i při stavbě nových dopravních prostředků. V roce 1767 založil hrabě Ján Forgáč první textilní manufakturu v bývalém Uhersku .V roce 1832 zde dali do provozu parní stroj, první ve Střední Evropě.
Své postavení si začala upevňovat i železniční doprava. Dne 27.září 1840 byla slavnostně spuštěna do provozu koňská železnice mezi Bratislavou a Svatým Jurom. Byla to první koňská železnice na Slovensku av Uhrách. Měla délku 15.5 km. Do Bratislavy přijel první parní vlak 20. srpna 1848, který začal jezdit mezi Bratislavou a Vídní.
Parní stroje mohutných rozměrů a velkého výkonu se začaly montovat i do plavidel. První paroloď přijela do Bratislavy 2. září 1818 večer z Vídně. Jezdila na trase Vídeň – Bratislava – Pešť. Paroloď se nazývala Carolina po manželce císaře. Pravidelná lodní doprava po Dunaji začala provádět v roce 1830 po trase Vídeň – Bratislava – Budapešť, kdy vznikla Dunajská paroplavební společnost. Tato lodní společnost měla agenturu iv Bratislavě.
Velká konkurence parnímu stroji se začala vytvářet od roku 1859. Tehdy belgický vynálezce Jean Lenoir zkonstruoval prakticky použitelný spalovací motor. Tímto se odstartovala éra spalovacích motorů.
Spalovací motory jako pohony doplňovaly i motory na elektrický proud. Prokazatelně prvním konstruktérům elektromotoru (r. 1827 -1829) byl slovenský rodák ze Zemního (okr. Nové Zámky) Štefan ANIAN Jedlík, fyzik a průkopník vědy. Svůj elektromotor použil v roce 1842 na pohon vozíku, pohybujícího se po kolejích.
Elektromotory se jako pohony ujali u lokomotiv. První takovou elektrickou lokomotivu postavil Werner Siemens v roce 1879. První elektrická trať byla vybudována mezi Berlínem a Lichtenfeld. V roce 1896 již bylo v elektrifikovaných 23 tisíc km tratí.
Spalovací motory se začaly využívat prakticky všude. V průmyslu, poľnohospodárste i v dopravě. V roce 1870 německý konstruktér a vynálezce Siegfried Marcus sestrojil prototyp prvního auta s benzinovým motorem. Jeho vozy byly vyrobeny v Adamovská stojírnách v tehdejším Rakousko – Uhersku. V osobní dopravě se začaly používat i autobusy. První autobus postavil německý konstruktér Karl Benz v roce 1895. Tento autobus jezdil jako linkový na trase mezi německým městem Siegen a vesničkami Netphen a Deutz. Pro nákladní dopravu postavil Gottlieb Daimler nákladní vozidlo o rok později (1896).
Převratné změny se odehrávaly i ve vzduchu.
V roce 1783 postavili bratři Montgolfier balón plněný horkým vzduchem. Dne 14. června r. 1906 měli poprvé i obyvatelé Košic možnost vidět let balónem naplněným plynem. Tento balón zkonstruoval německý inženýr Hans Sherly jako výrobek firmy Reidinger z německého Augsburgu. Kuriozitou v té době byly závody z Košic do Bidoviec, kterých se zúčastnil zmiňovaný balón a ještě tři další dopravní prostředky. Jedním z nich byl automobil, který se dostal do cíle jako druhý a pak motocykl a jízdní kolo. Z balónu byly vypouštěny poštovní holubi, které zvěstovali zprávy o letu balónu po celých Košicích. Ještě v témže roce se pokusil košický rodák Sándor Svachulay o sestrojení jednoho z prvních motorových letadel. S úspěchem se to podařilo až Belov Reiter (mimochodem také z Košic), který v roce 1911 v Budapešti předvedl veřejnosti vzlet svého letadla.